Znovu v Istanbulu

4.8. Znovu v Istambulu

Istanbulu už jsme byli na začátku cesty Tureckem a ted‘ se sem vracíme. Ráno asi v 9 hodin jsme přijeli na asijské nádraží a už zkušení a znalí jsme rovnou zamířili na lod‘ a do uliček za Modrou mešitou, abysme našli ubytování. U Sultána už měli plno, tak jsme se ubytovali v Big Apple.

Po ubytování a krátké relaxaci jsme vyrazili na návštěvu sultánského paláce Topkapi. Vstupné je 10€ a nedávají žádné slevy.

Palác Topkapi rozhodně stojí za návštěvu. Je to rozsáhlý komplex budov, od zbrojírny, přes salónek kde sultán přijímal vzácné návštěvy až po sultánovi soukromé komnaty. A všude zlato a luxus. Prohlídka nám zabrala několik hodin. Z paláce Topkapi jsme vyrazili na nákupy na tržiště. Cestou jsme šli ještě dovnitř jedné mešity, kde zrovna probíhala modlitba, a tak jsme mohli pozorovat jak místní muži svorně bijí hlavami o zem.

Na tržištích jsme byli zavaleni davem lidí, vůní koření, lákavými dobrotami a spoustou dalšího tovaru. Začli jsme v Egyptském bazaru a pak jsme se přesunuli do různých postraních uliček, protože bazar mi přišel jako taková turistická atrakce. Celkem dost mě překvapilo, že turci skoro vůbec nechtěli smlouvat, ač jsem se snažil a několikrát odešel že je zboží drahé. Nakoupili jsme klasické věci jako koření, čaj a tak.

Po nákupech jsme se ještě zastavili u Aya Sofia, ale dovnitř už jsme nešli. Znaveni jsme odložili nákupy v hostelu a vyrazili do blízké vodohulírny na čaj a dýmku. Dýmka byla opět výborná a zase jsme jí ani nedokouřili. Taky jsme viděli představení tančícího derwishe. Asi minutu se točil na místě a pak ještě dvakrát a to bylo všechno. Pak se převlékl do jeansů a odešel. Mnohem zábavnější bylo, když pak začli tančit číšníci.

5.8. Odlet

Ráno jsme ještě zašli koupit pár drobností, zabalili věci a vyrazili na letiště. Hanka byla za teroristu, když zapomněla že má v batohu kudlu. Let byl až na menší turbulence vpohodě. Akorát ty turbulence přišli akorát při obědě a spadla na mě coca-cola.

A to je konec

Západ Turecka už je velmi civilizovaná oblast. Ženy už nechodí zahalené, za prohřešek proti islámu nejsou lidé pranýřováni a turisty vítá Turecko vůní orientu a otevřenou náručí. Turecko nabízí nespočet krás a hlavně tady potkáváte vřelé a přátelské lidi.

Facebooktwitterreddit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *