Vrcholy

Afrika

Bwahit

Další z vrcholů v Simienu v Etiopii. Lehce přístupný vrchol tyčící se nad vesnicí Chenek. Vzhledem k výšce budete z výstupu zadýchaní, ale jinak je výstup snadný.

Imet Gogo

Tento vrchol se nachází v Simien Mountains v Etiopii, nedaleko kempu a vesnice Gich. Tento téměř čtyřtisícový vrchol poskytuje překrásný výhled na riftovou proláklinu. Výstup je snadný a na několik málo hodin. Přístup do celého národního parku Simien je z městečka Debark.

Jebel Toubkal

Jebel Toubkal je nejvyšší horou Maroka a Vysokého Atlasu. Výstup je náročnější (zvlášť s ohledem na nadmořskou výšku) vícedenní tůra. Ve většině případů je nutná aklimatizace, obvykle na chatě pod Toubkalem. Autobusem se dostanete až do vesničky Imlil.

Ras Dashen

Tato nejvyšší hora Etiopie leží v národním parku Simien Mountains. Výstup vyžaduje minimálně 3 dny a není úplně snadný.

Asie

Demirkazik

Demirkazik leží na jiho-západě Turecka, v pohoří a stejnojmenném národním parku Ala Dagi (nebo též Ala Daglar). Výchozím místem je stejnojmenná vesnička Demirkazik. Výstup je náročná dvou až tří denní tůra. Problémem může být i ne moc častý přístup k vodě.

Evropa

Askja

Tato sopka leží uprostřed Islandské pustiny a její kráter naprosto jistě patří k tomu nejkrásnějšímu co Islandská příroda nabízí. V její blízkosti je kemp Dreki. Nejbližší město je Mývatn, odkud jsou organizovány jednodenní výlety teréním autobusem k této nádherné sopce. Alternativou je asi třídenní pochod pouští zločinců, který vede z křižovatky s hlavní Islandskou silnicí a pokračuje skrz národní park Herdubreidarlindir.

Bobotuv Kuk

Bobotův Kuk je nejvyšší horou Černé hory. Leží ve středu země, v pohoří s názvem Durmitor. Výstup je středně náročná tůra z městečka Žabljak, ale je možné ji protáhnout i na víc dní a poznat důkladněji toto nádherné pohoří.

Grosser Priel

Tato hora je nejvyšší v rakouském pohoří Totes Gebirge (Mrtvé hory). K dosažení vrcholu musíte překonat značné převýšení. Vyrazit můžete z městečka Hinterstoder, spát můžete na chatě Priel-Schutz Haus, kde je i winterraum.

Herdubreid

Hora Herdubreid, též nazývaná Královna Islandu, se nachází na severu země v pustině nazývané Poušť Zločinců. Dala vzniknout národnímu parku Herdubreidarlindir. Tyčí se do výšky nad okolní terén a je velmi dobře viditelná už ze značné dálky. Nejbližším městem je Mývatn, odkud jsou pořádány zájezdy na Askju se zastávkou v parku Herdubreidarlindir. Alternativou je, stejně jako u Askji, chůze z křižovatky s hlavní Islandskou silnicí. V parku, téměř pod horou, je kemp.

Hoher Dachstein

Nejvyšší hora Dachsteinského masivu v severním Rakousku. Okolí vrcholu je pokryté ledovcem a na samotný vrchol vede celkem lehká zajištěná cesta (klettersteig).

Karnafil

Karnafil je oblíbeným cílem v černohorském pohoří Prokletije. Výstup od planinárské chaty v dolině Grbaja je asi devítihodinová náročnější tůra. Za mokra, troufám si tvrdit, je to velmi náročná tůra. Branou do pohoří Prokletije je městečko Plav a Gusinje.

Similaun

Další vrcholek Ortealzských alp ležící prakticky na Rakousko-Italských hranicích. Výchozím místem je znovu vesnice Vent. Odtud na Martin-Busch Hütte (3 hodiny) nebo Similaun Hütte (další 2 hodiny). Výstup na Similaun patří k těm snazším.

Volušnice

Volušnice je další hora tyčící se nad dolinou Grbaja v černohorském pohoří Prokletije. Narozdíl od Karnafilu, ležícího na protější straně údolí, je výstup snadnou a odpočinkovou záležitostí. Výchozími místy jsou znovu planinárská chata v dolině Grbaja a městečka Plav a Gusinje.

Wild Spitze

Tato hora leží v Rakousku, v pohoří nazívaném Ötztálské Alpy v blízkosti hranic s Itálií. Autem dojedete do vesnice Vent. Odtud za cca 3 hodiny vystoupáte na Bresslauer Hütte, kde můžete přespat buď v chatě nebo ve winterraumu.

Facebooktwitterreddit