Etiopie – příprava

Doprava

Do Etiopie letíme s Turkish airlines. Letíme z Prahy s přestupem v Istambulu. Při cestě zpět strávíme noc v Istambulu, cestou tam máme na přestup asi 2 hodiny. Zjišťovali jsme i lety z Vídně a tak podobně, ale turci létají za bezkonkurenční ceny.

Pro pohyb po Etiopii máme na celou dobu pronajatý jeep. Alternativou jsou pomalé autobusy, příležitostný stop nebo vnitrostátní letecká doprava. Vzhledem k našim časovým možnostem a místum která chceme navštívit se nám zdá jeep nejvhodnější. Auto máme pronajaté domluvou přes e-mail už z čech od Four Season Travel. Máme 8mi místný Landcruiser s řidičem. Na oblast Danakilu, kde musíme přibrat 2 scouty a možná i pruvodce budeme mit ještě 1 auto navíc. Získání etiopského řidičáku není nemožné, ale je to zbytečná byrokracie a řidič který zná místní podmínky je lepší. Domluvená cena je 97USD za auto a den, resp. 135USD v Danakilu.

Informace

Etiopie je dostatečně exotická a zajímavá pro ruzné časopisy jako třeba National Geographic, takže v nich je možné hledat inspiraci. Pak samozřejmě internet. Pruvodce je například Lonely Planet, ale je pouze v angličtině. No a nejlepší na konec, v Etiopii už bylo dost lidí před vámi, kteří určitě rádi poradí (jestli se vrátím, tak budu určitě jedním z nich). Tímto díky Jakubovi Šricovi a Jiřímu Šlégrovi.

Zdraví

Etiopie je africká země s, pro evropana, nízkou úrovní hygieny. S tím je třeba počítat a dodržovat cestovatelská hygienická pravidla (pít balenou vodu, jídla jen tepelně upravená, ovoce co se dá oloupat,…). Pro vstupu do země je poviné očkování proti žluté zimnici. Já jsem se navíc ještě nechal očkovat proti žloutence (typ A i B), proti břišnímu tyfu a proti meningitidě (typ A a C).

Nezbytnou výbavou je lékárnička. Není třeba nic nestandardního. Desinfekce, obvazy, obinadla, náplasti, jednorázové jehly, širokospektrá antibiotika, něco na prujem a na teplotu. Nezbytnou součástí je i desinfekce vody.

Etiopie je malarická oblast, ale většina území je nad 2000m.n.m. kde komáři už nejsou. Já jsem se rozhodl profylaxi nebrat a jen vezeme lariam pro případnou rychlou samoléčbu.

Výbava

No tentokrát jsem si dal předsevzetí sbalit co nejlehčí batoh. Stan, spacák a oblečení jsou jasné. Skupinově vezeme benzínové vařiče (podle mých informací se plynové náplně sehnat nedají). Největší zátěž bude asi fotovýbava – beru stativ, objektivy a grip na baterky. Pak GPS, náhradní baterky a nabíječky. Ešus, lžíce, nuž a z jídla jen několik sladkých kaší, pár polívek jako železnou zásobu, jedny těstoviny do Simienu a něco sladkostí. Pak ještě outdoorové vybavení jako čelovku, hulky a výše zmíněnou lékárničku. A nakonec něco hygieny, ale bez přehánění.

Bohužel neužitečný je tentokrát mobil, protože naše mobily v Etiopii nefungují. Taky prý není třeba žádná redukce do zásuvek – mají stejné jako my. Neberu moskytiéru, tak snad nebude potřeba.

A na závěr peníze. Prý jsou nejlepší dolary. Platební karty a šeky jsou dost špatně uplatnitelné. Vízum dávají na letišti za 20USD (pro jistotu sebou beru pár pasových fotek).

Z cesty

Tak jsem cestu víceméně úspěšně absolvoval. Prohlédněte si fotky z Etiopie. Přečtěte si cestopis z Etiopie. A pokud se do této země chystáte, tak by se vám mohlo hodit pár praktických rad z Etiopie.

Facebooktwitterreddit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *