Sedlo a řeka Vistas

Opouštíme Kungsleden

Ráno zavádíme alespoň trochu morálky. Vstáváme v 7 a z chaty odcházíme už v 9. Mezi tím snídáme a vaříme čaj do termosek. Dnes nás čeká cesta přes sedlo a pak podél řeky Visttasvággi.

Vyrážíme napříč jezerem Alisjávri na druhý břeh. V tomto místě se oddělujeme od značené cesty Kungsleden a orientace už je jen na nás. Naštěstí nám pomáhají stopy musherů, kteří tudy občas projedou. Na konci jezera je laponská osada, v tomto období liduprázdná. Od ní se vydáváme údolím vzhůru. Nakonec není zdolání sedla tak náročné a navíc se protrhávají mraky a svítí nám sluníčko.

Řeka Vistas

Přejíždíme několik jezer, jejichž přítomnost je znát pouze podle výjimečně rovné sněhové plochy. Zdoláváme také první prudší sjezd. Někteří volí sjezd na bobech, jiní sjíždějí na běžkách. Jsou tu nádherné výhledy na okolní hory.

Jak ale zaleze sluníčko za hory a padne na nás stín, začíná být dost zima. Asi v 5 vybíráme místo na stany a celý promrzlí stavíme tábořiště. Je tu dost hluboký sníh, takže když sundáme běžky, propadáme se po kolena do sněhu.

Nakonec je postaveno a zalézáme do stanu a do spacáků, které brzo vyhříváme a už je nám hej. Vaříme v předsíňce, takže teplý spacák nemusíme opouštět ani kvůli jídlu.

Facebooktwitterreddit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *