Petra

Po drobném zdravotním karamblou jsme v poledne provozuschopní a vyrážíme do Petry. Mimochodem v lékárně ve měste jsou velmi schopní a umí výborně anglicky. Dvoudenní lístek do Petry stojí 55JD za osobu (jednodenní 50JD). To je už dost brutální cena, ale asi jim to lidé zaplatí. Překvapuje nás ale, že tam není tolik lidí, kolik jsme si mysleli. I když na osamocené toulání po tomto starobylém městě můžete zapomenout. Mimo lidí tu jsou ještě stánkaři, děti prodávající pohlednice a nabízeči oslů, koní a velbloudů ke svezení, které musíte odhánět.

Nabatejské město Petra

Petra leží mezi soutěskami a budovy, převážně hrobky, vytesané ve sklaách jsou monumentální. Nechápu, jak lidé zhruba na přelomu letopočtu mohli něco takového postavit. Brzy uhýbáme na vedlejší cestu přes kopec. Prudké stoupání po schodech zjevně dost lidí odradí. Z High Place of Sacriface (česky Obětiště na kopci) jsou nádherné výhledy i na další budovy v Petře. Sestup je pak lemován spoustou krásných staveb a barevných skal roztodivných tvar. Lidí už je tu pomálu a občas si můžeme atmosféru vychutnat zcela o samotě.

Petra po ránu

Druhý den vyrážíme do Petry hned s otevřením brány v 6 hodin ráno. Jsme tu prakticky sami. Užíváme si atmosféru vstupní soutěsky a pokladnice, kde jsou obvykle davy turistů. Pokračujeme dál a jdeme až na vzdálený konec Petry, k budově zvané Monastery (klášter), která ale ve skutečnosti byla normální chrám. No, normální úplně ne, trochu monumentální.

Při cestě zpět už se Petra dost zaplnila lidmi a nabízeči oslů, takže jejich odhánění byl stále složitější. Vracet jsme se chtěli oklikou přes boční soutěsku, ale ranní déšť nám to znemožnil, protože soutěska byla plná vody. Vyšplhali jsme se na skálu nad ní, abychom zjistili jak to vypadá dál, ale bylo to neprůchozí. Je to škoda, shora vypadala soutěska úžasně. Tak jsme se vrátili a opustili Petru hlavní branou.

Konec výletu do Jordánska

A to je konec našeho výletu do Jordánska. Bylo tu trošku dráž, než jsme čekali, ale šlo to. Zažili jsme pravou arabskou pohostinost, užili jsme si přírody i památek a moc se nám tu líbilo.

Facebooktwitterreddit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *