Laponsko – strastiplný let domu

Letní čas

Když se další den probouzím, tak ještě nevím, že nás čeká nejdobrodružnější část cesty. Posnídáme zbytky a čaj z termosek. Pak se ptám průvodčího, jestli jedeme na čas. A odpověď‘ mi vyrazila dech. Prý budeme ve Stockholmu v 8.15 (plánovaný příjezd 6.45). Jak? Na víc jsem se nezmohl. No, máme 30 minut zpoždění a pak byla v noci změna času na letní. A přeci nebudeme měnit jízdní řád kvůli jednomu dni v roce, zněla lakonická odpověď průvodčího. Obtelefonováváme letiště Skavsta, ale žádné dobré zprávy jsme nedostali.

Ve Stockholmu

Ve Stockholmu sprintujeme k taxíkům, jestli nás jsou schopni dovézt za 40 minut na letiště. Prý minimálně 80 minut. Vzdáváme to, letadlo nám ulítá.

Jdeme do služeb zákazníků a snažíme se je přesvědčit, že je to jejich chyba, že měli na lístku 6.45 a opravdu nám paní potvrzuje na lístek 87 minut zpoždění. Ale to je tak vše, co pro nás udělají. Autobusy už dnes nejedou, ale podařilo se nám zjistit, že z Malmö letí do Prahy letadlo WizzAir. Od švédských drah dostáváme zdarma lístky do Malmö, bookujeme letenky a balíme věci. 10 minut před odjezdem jdeme na nástupiště, nasedáme do vlaku a ten se v podstatě okamžitě rozjíždí. Cože? Má vyjíždět až za 8 minut. Jsme ve špatném vlaku. Štěstí v neštěstí, ještě jednu zastávku má tento vlak s naším společnou. Zbytek cesty do Malmö probíhá v pohodě, dokonce ani nezapomeneme vystoupit. Krátce si prohlížíme Malmö a jedeme na letiště. Odbavujeme se a pak nám oznamují, že má naše letadlo 6 hodin zpoždění – dlouhý den završen. Naštěstí s koncem dne skončily i špatné události a letadlo za nějaké 2 hodiny letu bezpečně přistálo v Praze.

Optimistický závěr

A to je konec naší úžasné běžkařské expedice. Splnili jsme si, po čem jsme toužili. Počasí nám přálo a bylo to jedním slovem báječné. Za malou trošku nepohodlí jsme si dosyta užili skvělého běžkování, nádherných sněžných plání, překrásných zamrzlých řek, jezer a hor a díky výborné partě i spousty zábavy.

Facebooktwitterreddit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *