Kataragama

Kataragama

Autobus z Buttaly do Kataragamy jel asi hodinku, což je asi polovina odhadu podle průvodce – nejspíš se změnila kvalita vozovky nebo tak něco. Kataragama je jedno ze dvou nejposvátnějších míst Srílanky (spolu s Adamovou horou). Pro nás je Kataragama zajímavá hlavně soužitím několika náboženství. V jediném parku tu najdete hinduistický chrám zasvěcený Ganéšovi, vedle mešitu a budhistický chrám. Vidíte tu muslimky zahalené v černém hábitu jak se procházejí a prohlížejí si budhistický chrám. A nikdo se na souseda nedívá ošklivě.

Opice

Mimo věřících je Kataragama také rejdištěm opic. Je tu dostatek obětin, které se dají sníst, spousta piknikujících a ne dostatečně rychlých výletníků, který je možné ukrást jídlo a všeobecně tu jsou zvířata, a opice zejména, považována za posvátná a nikdo by jim neublížil. I mě vytrhla opice z ruky kus naší skrovné svačiny. Během pikniku jsme okukovali Srílančany oblečené v nějakých tradičních krojích (později jsme ty samé kroje viděli na několika obrázcích zobrazujících nějaký tanec). Byly to opravdu krásné a honosné úbory.

Tissa

Z Kataragamy vyrážíme do Tissy (správně Tissamaharama, ale nikomu se to nechce vyslovovat, tak i místní říkají jednoduše Tissa). Tissa je zejména vstupním bodem do národního parku Yale. Ale ještě než jsme v Katargamě nastoupili do autobusu, tak se nás chytl týpek, který nás všemožně přesvědčoval, ať do Tissy nejezdíme a jedeme do parku s ním z Kataragamy. Použil všemožné špinavé triky, jako že část parku, která je u Tissy, je zavřená, ale my jsme mu na to neskočili, už máme na tyhle podvodníky jistý čuch. V Tisse jdeme nejdřív do hostelu doporučeného v průvodci (ale s poznámkou, že v době psaní průvodce je na prodej). Místo příjemného rodinného hostelu nás vítá prázdný hostel s nabručeným chlapíkem a vysokou cenou. Kousek odtud, zcela naslepo, jdeme do Hotelu Kent, kde zůstáváme. Na nás je to trošku neosobní hotelový typ, ale příjemní lidé, slušná cena a bazén nás přesvědčují.

Po ověření cen v okolí si v hostelu objednáváme i výlet do národního parku Yale na druhý den ráno. Pak ještě výborná večeře a večer u bazénu. Tentokrát jdeme spát brzo, ráno vstáváme ve 4.

Facebooktwitterreddit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *