Etiopie – Praktické informace

Kdy tam jet

V říjnu končí období dešťů. A to je nejlepší doba na návštěvu. Etiopie vás překvapí relativně zelenou krajinou a už je stálé slunečné počasí.

Místa

Simien Mountains

Nejvyšší pohoří Etiopie s nejvyšší horou Ras Dashen. Nádherné výhledy a několik endemických druhů zvířat.

Výchozí město
je Debark, kde si najmete strážce, průvodce a zaplatíte poplatek za vstup do NP.
Jídlo
se nedá v NP koupit. Vše musíte nést z Debarku nebo si najmout kuchaře.
Voda
je na několika místech dostupná z potoka – je třeba desinfikovat, ale pak je vpořádku.
Ubytování
v kempech ve stanech.
Navigace
značení není, existuje mapa, ale není třeba, protože stejně máte průvodce.
Tip
je možné vystoupit na nejvyšší horu Etiopie Ras Dashen. Nicméně je to trochu daleko (oficiální trek je 8 dní, ale dá se stihnout rychleji).

Lalibela

Historické město s krásnými kostely tesanými do země.

Ubytování
Alif Paradise hotel. Blízko kostelů, dál od centra, 100Birr za pokoj (3 lůžka).
Tipy
na prohlídku kostelů si vezměte průvodce, je to celkem bludiště.

Debre Damo

Jeden s nejsvětějších kostelů v Etiopii. Je vystaven na stolové hoře a jediný přístup je šplhem po laně. První svatý, který údajně na horu vystoupil, se na ni prý dostal po těle obrovského hada.

Vstup
je docela vysoké, 200Birr. Mladí kluci, kteří docela umí anglicky vás klášterem provedou a pak očekávají bakšiš.

Awash

Národní park u stejnojmenné řeky a města. Krásné vodopády v jižní části.

Ubytování
dost plné, je třeba zkoušet. Kemp přímo v NP.

Chamo, Nechisar a Arba Minch

Na jezeře Chamo můžete pozorovat hrochy a krokodýly. Do NP Nechisar můžete vyrazit na zebry, antilopy a další zvířata. A to vše v bezprostřední blízkosti městečka Arba Minch.

Bahir Dar a Tana

Jezero Tana je největší jezero severovýchodní afriky. Na jeho ostrovech je vystavěno mnoho kostelů. V blízkosti jezera je i vodopád Isik kul. Ztratil mnoho ze své mohutnosti, ale stále stojí za návštěvu.

Ubytování
hotel Bahir Dar, 220Birr za 3 dvoulůžkové pokoje
Tip
dejte si v restauraci rybu, je to příjemné zpestření etiopské stravy (my jsme měli výbornou přímo v hotelu)

Gondar

Bývalé královské město. Královský komplex (Royal enclosure) rozhodně stojí za návštěvu.

Aksum

Bývalé královské město zapsané v UNESCO kvůli velmi starým stélám. Popravdě nic moc.

Ubytování
hotel Afrika, vypadá luxusně, dobrá cena, personál neumí anglicky

Danakil

Danakilská proláklina má několik nej. Je to nejteplejší místo v Etiopii a zároveň i nejníže položené (136 metrů pod hladinou moře). Je tu jediné stabilní lávové jezero v etiopii. A je to nejdražší a nejsložitější výlet, na jaký můžete v etiopii narazit.

Jak tam jet

Respektive jak tam letět. Momentálně je nejvýhodnější letět s Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu.

Doprava

V zásadě jsou 3 možnosti. Autobusy, auto, letadla. Nejdůležitější vlastností autobusů je že jsou ukrutně pomalé. Vnitrostátní letecká doprava překvapí velmi dobrým pokrytím zajímavých míst a paradoxně se říká že je to jedna z nejlepších afrických aerolinek. Poslední možností je půjčené auto, obvykle i s řidičem. Je třeba auto s náhonem na všechny 4. Nás půjčení toyoty landcruiser na 3 týdny vyšlo na 3000 USD + nafta.

Ceny

Ubytování a suvenýry se dají smlouvat. Ale nečekejte že se jedná o součást hry jako u tureckých obchodníků, které urazíte když nesmlouváte. Tady se z vás snaží dostat co se dá. Za jídlo v místních stravovnách moc neutratíte (od cca 20Kč za jídlo). Ubytování v levném hotýlku začíná na 50Kč. U místních výrobků ala suvenýrů čekejte dvojí ceny – je těžké nakupovat za místní ceny, ale jde to. Nejhorší jsou vstupy a (povinní) průvodci a strážci. Ceny jsou pevně dané a vysoké. Maximálně můžete smlouvat počet strážců, ale i tak máte jen malou šanci.

Zdraví

V Etiopii vás čeká několik nástrah. Povinné (nebo alespoň velmi doporučené) je očkování proti žluté zimnici. Rozhodně by nemělo chybět očkování proti žloutence typu A i B. A když přidáte i očkování proti meningitidě a břišnímu tyfu, tak neprohloupíte.

Koupat se ve stojatých vodách není vůbec dobrý nápad, kvůli výskytu belharsie. Neriskoval bych to ani v tekoucích vodách a to ani když tu vodu domorodci pijí.

V Etiopii vás nečeká moc nebezpečných zvířat. Nevyskytují se zde hadi ani jiné jedovaté potvůrky (zčásti kvůli tomu že většina půdy je obdělávaná). Na jezeře Tana a Chamo žijí hroši a krokodýlové, ale jsou plaší.

Během naší cesty nebyl nikde reálný výskyt malárie. Nicméně my jsme se pohybovali spíš ve vyšších nadmořských výškách a byli jsme v Etiopii v období sucha. Na několika místech však komáři byli (okolí jezera Tana). Naše repelenty fungovali tak částečně, resp. některé ano některé ne. Bohužel můj nefungoval, tak nemůžu dopsat který fungoval.

Jídlo

V Etiopii nebudete trpět hladem, ale strava je celkem monotematická. Všude dostanete „Tibs“ – opečené kousky masa. Zároveň se jedná o nejméně pálivé jídlo. Jako příloha se všude a ke všemu podává injara. Je to vpodstatě studená a kyselá palačinka, která většině evropanů velmi brzy leze krkem. Naštěstí až na výjimky je k dostání chleba (Dabo).

Tipy

Lidé
jsou vpodstatě milý, ale připravte se na žebrání. Mimo peněz můžete darovat i tužky (děti je potřebují do školy) nebo i prázdné plastikové lahve (používají je na nošení vody třeba na pastvu). Ale dárky si rozmyslete, ne vždy je dárek to nejlepší co pro ně můžete udělat.
Birr za fotku
Pokud vám nějaké dítě říká vyfoť si mě, znamená to že za to potom bude něco chtít.
Čas a kalendář
jsou v Etiopii jiné. Den začíná v 6 hodin našeho času. Je to logické, v tu dobu vychází slunce. Etiopané někdy používají svůj čas, někdy evropsvký, proto je potřeba si toto vždy ujasnit. Etiopský rok má 13 měsíců, s tím že poslední měsíc má proměnlivý počet dní (přestupný rok). A i letopočet je jiný, v roce 2007 slavili etiopané rok 2000.
Vařič
měli jsme benzínové vařiče. Údajně je možné někde v Adis Abebě sehnat bomby na plynové vařiče, ale je to neověřená a dost nejistá informace.

Přečtěte si i celý cestopis z Etiopie. Případně se podívejte na fotky z Etiopie.

Facebooktwitterreddit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *